Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

NÁVŠTEVA z USA !Vytlačiť
 

Návšteva z USAVážení spoluobčania, drahí rodáci!

V sobotu, dňa 16. júna 2018 presne na poludnie pristálo na parkovisku pri kostole auto so zahraničnou poznávacou značkou. Vystúpili z neho 4 osoby, ktoré sa prechádzali okolo kostola a pozerali na okolité domy. Hovorili anglicky a prihovorili sa manželom Elenke a Milošovi Žažovým, ktorí boli pred svojim domom. Keďže návštevníci ukazovali na kostol a okolité domy a spomínali mená Bokor a Selčan, zavolali p. Máriu Baďurovú, ktorá práve v tom čase vyzdobovala kostol k 1.sv.prijímaniu. Keď pán spomenul mená Mária Bokor a Cyprián Selčan, pani Baďurová s úžasom zistila, že má pred sebou členov pokrvnej rodiny zo strany jej dedka Štefana Bokora.

Pre identifikáciu návštevníkov  uvádzame nasledovné:

Tak, ako v minulých rokoch odchádzali mnohí naši rodáci za prácou do ďalekej Ameriky, odišli aj dvaja mladí ľudia z Pečeniad - Mária Bokorová a Cyprián Selčan.  Mária Bokorová bola dcérou Pavla Bokora a bývali v dome oproti kostolu, ktorý je už teraz zrúcaný. Cyprián Selčan bol brat Víta Selčana a bývali v dome, na mieste ktorého ma teraz postavený dom p. Jozef Selčan ml. Mladá Mária a Cyprián v Amerike uzavreli manželstvo a vychovali spolu tri dcéry. Na Slovensko sa z Ameriky už nikdy nevrátili. Až teraz, po dlhých rokoch prišiel pozrieť rodnú obec svojich starých rodičov ich vnuk James Franklin spolu s manželkou a dvomi dcérami. Boli na dovolenke v Prahe a v Rakúsku a zároveň chceli splniť želanie svojej matky Anny, že keď budú prechádzať Slovenskom, aby išli pozrieť rodnú obec jej rodičov Márie a Cypriána. Tak sa aj stalo. Predpokladali, že na mieste rodného domu ich babky už bude možno  vystavený nejaký nový dom a boli veľmi milo prekvapení, že starý dom bol odstránený až v tomto roku. Fotografie, ako vyzeral im boli odovzdané.

Vzácnu návštevu pozval na Obecný úrad p. starosta, ktorý práve išiel z úradu domov. Dôležitej úlohy tlmočníka sa ujal Ing. Branislav Boháčik, ktorému patrí vďaka za jeho ústretovosť a ochotu, nakoľko sa vzácnym hosťom venoval celé sobotné popoludnie až do 17,00 hod. Vďaka patrí aj p. Márii Baďurovej, ktorá so záujmom a nadšením sprevádzala týchto vzácnyh hostí po obci a  ukazovala im jednotlivé pamätihodnosti s krátkym výkladom.


V zasadačke obecného úradu boli hostia v krátkosti oboznámení s históriou obce a informovaní o jej súčasnom vývoji. Telefonicky sa skontaktovali aj s matkou Annou, informovali ju kde sa nachádzajú a bolo obdivuhodné, že táto pani vedela povedať mená súrodencov svojej matky Márie i otca Cypriána. Prosila syna Jamesa, aby jej na cintoríne odfotografoval  hroby starých rodičov z oboch strán (Bokorových aj Selčanových).


Pán starosta obdaroval hostí vzácnou monografiou obce Pečeňady i pamätnými suvenírmi.
Na cintoríne navštívili hroby svojich predkov, fotili celé okolie cintorína, ktoré hodnotili ako veľmi pekné a pokojné miesto. Cestou z cintorína sa zastavili u p. Jozefa Selčana, synovca Cypriána Selčana. Tu im boli poskytnuté k nahliadnutiu staré fotografie členov rodiny Selčanovej i tých, ktorí žili v Amerike, ale fotografie posielali svojim príbuzným na Slovensko. Bolo dojemné sledovať p. Jamesa, ako so slzami v očiach pozerá na fotografie členov jeho rodiny, pretože ako povedal u nich takéto fotografie žiaľ nemajú odložené.
Toto by mohlo byť aj pre nás všetkých povzbudením i upozornením, ako je dôležité rodinné  fotografie archivovať, pretože raz môžu byť veľmi cenným dedičstvom pre ďalšie pokolenia.


Na položené otázky, ako sa im páči Slovensko i Pečeňady odpovedali, že keď sem išli nevedeli, čo môžu od Slovenska očakávať. Ale boli veľmi milo prekvapení krásou našej krajiny i vľúdnosťou jej obyvateľov. A  našu obec prechádzali s úžasom. Fotili všetko navôkol a boli nadšení. Povedali, že takúto krásnu obec vôbec neočakávali. Najviac im učaroval úžasný  pokoj a ticho, s týmto sa v Amerike nestretnú.
O sebe povedali toľko, že potomkovia ich starých rodičov žijú v rôznych štátoch Ameriky. Pán James s rodinou žije v USA  v New Jersey. Jedna z prítomných dvoch dcér žije v Kalifornii v meste Los Angeles. Pracuje vo filmovom štúdiu v Hollywoode, kde píše scenáre. Toto píšeme pre ilustráciu, ako sa v Amerike uplatnili potomkovia mnohých Slovákov, ktorí počas hospodárskej krízy odišli hľadať prácu do ďalekej Ameriky.

Na záver návštevy vzácni hostia ešte navštívili dom p. Márie Baďurovej (v ktorom žil i brat ich babky Márie,  p. Štefan Bokor). Boli pozrieť budovu bývalého kaštieľa pani šľachtičnej Uzovičovej, ktorej dedko prítomného p. Jamesa, p. Tomáš Selčan robil kočiša. Taktiež si  pozreli miesto, kde pôvodne stál rodný dom ich dedka Cypriána Selčana. Plní dojmov a nadšenia sa s príbuznými rozlúčili a odišli do Viedne.

Nám, súčasným obyvateľom Pečeniad zostáva iba nádej, že tak, ako vysoko kladne hodnotia našu obec návštevníci Pečeňadského hudobného leta  prichádzajúci z blízkych i vzdialených miest a obcí, i návštevníci z Kanady a Ameriky, budú raz kladne hodnotiť vývoj našej obce aj potomkovia súčasných obyvateľov.

Návšteva USA.png

Fotografie James  Franklin s rodinou


späť na úvodnú stránku


 
 

Fotogaléria

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad

Všetko o oslavách 800

Oslavy 800. výročia písomnej zmienky o obci Pečeňady

Relax Centrum

Relax Centrum Pečeňady

Register návštev

free counters

Dôležité udalosti dňa

Hlavné správy


Orientačná MAPA obce

Mapa Pečeňady  

VIDEO kanál Pečeňady

Video kanál Pečeňady

Mapový portál obce Pečeňady = Položka bude otvorená v novom okne

Elektronické služby

Triedime odpad

Triedime odpad

dnes je: 23.2.2019

meniny má: Roman, Romana

Počasie

Recepty pre ženičky

webygroup

Úvodná stránka