Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

BLUNDELLOVCI: 5. časťVytlačiť
 

Blundellovci 3.časť Vážení občania, milovníci histórie,
dnes pokračujeme záverečnou, treťou časťou prekladu "Z návštevy Pečeniad z roku 1900".

 

 

... Mária sledovala svojho syna  pri prvej takejto príležitosti s obavami, pretože sa bála, že ak vyprázdni všetky poháre naraz, účinok môže byť nepredvídateľný. Avšak Francis pil  sladké vína hocikde, kde bola zábava, bez nežiaducich účinkov.

V jednej alebo dvoch krásnych vidieckych usadlostiach bola návštevníkom ukázaná nevyužitá súkromná kaplnka. Bolo im vysvetlené, že tam už dlhšie nebola slúžená omša, pretože muži v rodine prijali liberalizmus po vzore Francúzska. Dámy navštevovali farský kostol, ak to bolo treba. Keďže Louise a jej hostia boli sprevádzané  cez záhrady a úžitkové polia so svojim hostiteľom a hostiteľkou, muži a ženy chytili a bozkávali ruky svojich zamestnávateľov, keď tadiaľ prechádzali. Ak ich tam bolo príliš veľa, páni mohli urobiť znamenie, aby prestali, ale nehovorili s nimi. Táto metóda náležitého pozdravenia bola univerzálna.

Predtým, ako Mary otvorila oči v prvé ráno jej návštevy, pohľadný muž, ktorý priniesol horúcu vodu, jemne vytiahol jej ruku z pod periny za účelom pozdravenia. Ozdobený vysokými topánkami a krásne vyšívanou košeľou v jeho národnom kroji, pokračoval v čistení a upratovaní jej miestnosti.

Mladí ľudia z vidieckych sídiel, ktoré rodina navštívila, všetci hovorili piatimi jazykmi, aj keď nikdy neboli mimo hraníc ich ríše. Deti začínali s anglickou pestúnkou a následne  pokračovali francúzskou opatrovateľkou. Až keď ovládali tieto dva  jazyky, začali sa učiť po nemecky a nakoniec im bolo umožnené hovoriť svojim rodným jazykom, skôr než sa naučili latinsky počas ďalších štúdií.

Všetci boli vzdelávaní doma. Ak bola rodina veľká, tri vychovávateľky, krajčír a majster tanca tvorili súčasť personálu spolu s anglickou pestúnkou v škôlke.

Dvesto koní vlastnil napríklad gróf Erdődy. Päť z nich bolo použitých na ťahanie koča – traja „kolári“ a

dvaja vodcovia. Táto rodina sa neustále pohybovala z jedného miesta na druhé za účelom športu, sprevádzaná ich slovanskými sprievodcami. Boli v ich hlavnom sídle, keď k nim Louise Uzovics priviedla svojich hostí k obedu (na poludnie) a ukázali im záhrady, stajne s ich utešenými nájomníkmi a ich poklady z trezora- staré zlaté poháre a kalichy a koberec, vyrobený výlučne zo zlata, ktoré patrili kráľovi Uhorska v 15. storočí. Časť domu bola staršia ako tisíc rokov, postavená ešte pred založením Uhorska.

Cestovatelia navštívili Buda-Pešť, ktorá sa im javila ako nádherné a exotické mesto. Farmári z juhu Uhorska, oblečení vo vrecových nohaviciach a plášťoch vyrobených z vlastného ľanu, boli pomiešaní s módne  oblečenými ľuďmi v dave, ktorý sledoval uhorských šľachticov vstupujúcich do parlamentu. Nosili národné kroje s  nádhernými  materiálmi a farbami, líšiace sa podľa oblasti, z ktorej prišli.

Francis a Josephine uskutočnili expedíciu cez Karpaty aby navštívili panstvo v južnom Uhorsku, kde boli odchované kone a hovädzí dobytok používaný v Pečeňadoch. Mladý dobytok  a chovné zvieratá sa pásli na obrovskej pláni, strážení pastiermi.

Napokon, po siedmich vyčerpávajúcich týždňoch v Pečeňadoch, sa hostia rozlúčili so svojou očarujúcou hostiteľkou. Strávili dve noci vo Viedni, kde videli toľko pamiatok, ako im umožnil časť a navštívili predstavenie Carmen v slávnej Viedenskej opere. Bola to prvá návšteva opery Francisa a Margaréty. Po návrate do Anglicka sa  začala vo Francisovom živote nová éra, keď šiel na Merton College v Oxforde.

... koniec 3. (záverečnej) časti prekladu.


Blundellovci

!!! Zároveň dávame do pozornosti, že v časti O OBCI-História-Publikácie-Blundellovci sme vytvorili samostatnú podstránku, kde všetky dostupné informácie, ktoré sme získali, uvidíte v celku, vrátane kompletnej FOTOGALÉRIE !!!

 


  späť na úvodnú stránku


 
 

Fotogaléria

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad

Všetko o oslavách 800

Oslavy 800. výročia písomnej zmienky o obci Pečeňady

Relax Centrum

Relax Centrum Pečeňady

Register návštev

free counters

Dôležité udalosti dňa

Hlavné správy


Orientačná MAPA obce

Mapa Pečeňady  

Mapový portál obce Pečeňady = Položka bude otvorená v novom okne

Elektronické služby

Triedime odpad

Triedime odpad

dnes je: 22.5.2018

meniny má: Júlia, Juliana

Počasie

Recepty pre ženičky

webygroup

Úvodná stránka