Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

BLUNDELLOVCI: 3. časťVytlačiť
 

Blundellovci 3.časť Vážení občania, milovníci histórie,
dnes pokračujeme 3. časťou o Blundellovcoch. Markovi sme položili zopár otázok, na ktoré nám ochotne zodpovedal a pustili sme sa aj do prekladu z návštevy Pečeniad z roku 1900, ktorú absolvovali 4 členovia rodiny Blundellovcov, keď iši navštíviť "našu" šľachtičnú Ľudovítu Uzovičovú, ktorá ich pozvala.
 

Otázka: Mark písal si, že Charles (Karol) a Luisa (Ľudovíta) odišli do Anglicka. Kedy a ako dlho žili v Anglicku?
Odpoveď: Neviem presne, kedy sa presťahovali do Anglicka, ale bolo to pravdepodobne v roku 1866, keď Charles dostal dedičstvo od svojho strýka. Zdá sa, že žili v Pečeňadoch po uzavretí manželstva v roku 1859, kým sa nepresťahovali do Anglicka.

Otázka: Ako dlho žili v Crosby Hall a ako dlho bol Charles v Pečeňadoch?
Odpoveď: Žili v Anglicku, kým Charles nezomrel, vtedy sa Louise vrátila späť do Pečeniad. Žili v Londýne. Nežili v Crosby Hall, to bol Charlesov rodný domov.

Otázka: Poslal si nám fotografiu náhrobného kameňa, kde je pochovaný Charles. Na náhrobnom kameni je Božské Srdce Ježišovo. Prečo? Kostol v Pečeňadoch je zasvätený práve Božskému Srdcu Ježišovmu. Je to náhoda?
Odpoveď: Neviem, prečo na Charlesovom náhrobku existuje Božské Srdce Ježišovo! Je možné, že Louise mala vzťah k Božskému Srdcu Ježišovmu, a preto sa objavuje ako na náhrobku, tak aj v zasvätení vášho kostola.

 

Čo sa týka manželov, ako dlho žili v Anglicku, resp. v Pečeňadoch, som si dovolil (Tománek) zo zistených informáci, resp. známych faktov nasledovnú chronologickú úvahu:

Dátum Udalosť Počet rokov
(Pečeňady/Anglicko
20.11.1859 Sobáš Charles a Ľudovíta (Veľké kostoľany,
Charles 40 ročný, Ľudovíta 20 ročná.)

Pečeňady
-spoločne 7 rokov-

rok 1860 Narodenie syna (Tomáš Karol)
14.03.1862 Úmrtie syna (zomrel ako15 mesačný)
rok 1866 Návrat do Anglicka
(žili v South Street, Berkeley Square, London)

Anglicko
-spoločne 29 rokov-
-Ľudovíta 32 rokov-

19.07.1895 Úmrtie manžela Charlesa
20.08.1898 Úmrtie brata Pavla Uzoviča (návrat do Pečeniad) Pečeňady
- Ľudovíta 14 rokov -
02.01.1913 Úmrtie Ľudovíty Uzovičovej

 

...konečne k prekladu "Záznam z návštevy Pečeniad z roku 1900" niektorých členov rodiny Blundellovcov, ktorí boli dobrí priatelia s Louise (Ľudovítou Uzovičovou). Záznam napísala členka rodiny Blundellovcov - Margaréta.


...Dedkov  mladší brat Charles (Karol) sa pripojil k rakúskej armáde, vojenská kariéra v Anglicku bola pre katolíka podľa zákona stále nemožná. Oženil sa s pôvabnou  "maďarkou", známou a milovanou v rodine ako „teta Luise" (teta Ľudovíta).
 

Po smrti svojho manžela Charlesa,  Louise mala (udržiavala) niekoľko rokov v Londýne pôvabný malý dom, kde jej mladí príbuzní boli vždy vítaní hostia.

Potom ale zdedila veľké majetky v Pečeňadoch v Uhorsku, po smrti svojho slobodného brata. Opustila svoj londýnsky dom a spoločnosť v ktorej žila, veľmi sa tešila na prevzatie právomocí správy  majetku v Pečeňadoch, uvedomujúc si svoje povinnosti majiteľa pôdy s najvyššou zodpovednosťou.

Opätovne zopakovala pozvanie členom manželovej rodiny na dlhšiu návštevu a Mary sa rozhodla, že teraz je ten okamih  pustiť sa do tohto dobrodružstva. Bola nútená nechať osamote svoju dcéru Agnes a ponechať  v starostlivosti  jej najmladšej  sestre pani Egerton, pretože dievčina bola slabá na trojdňovú cestu.

Samotná Mária, ktorá trpela bolesťami hlavy počas cestovania, nemohla čeliť 3 dňom a nociam vo vlaku. Keď ona (Mary), Josephine, jej dcéra Margaret a Francis vyrazili, dámske objemné oblečenie bolo zabalené do dvoch obrovských čiernych kufroch, ktoré sa vyznačovali veľkými čiernymi pásikmi (stuhami), ktoré boli na nich namaľované.

Oblečenie samozrejme zahŕňalo po  dve večerné šaty, šaty s hlbokým výstrihom a s vlečkou, okrem toho dlhé letné šaty až po zem. Štvorcová krabica obsahovala veľmi veľké klobúky.

Môžeme spomenúť, že miesto cieľovej destinácie bolo hlboko v strede krajiny.
Prvú noc cestovatelia strávili v Luxemburgu, ďalšie dve v Norimbergu a štvrtú vo vlaku. Luxembursko zanechalo nádherný dojem z mnohých starých kostolov, roľníci dupali úzkymi šedými uličkami vo svojich drevákoch, na svojich malých vozíkoch na mlieko a na zeleninových vozíkoch ťahanými psami a všadeprítomnej vône kávy. 

Cestovná trasa musí byť z ekonomického hľadiska najvodnejšia, ale Mária bola znepokojená, že deti by mali mať možnosť vidieť niečo zo starého nemeckého mesta a zahrnula jednodňovú prehliadku mesta do programu.

Josephine, ktorá bola umelcom v maľovaní vodovými farbami, naskicovala staré mestské hradby z okna spálne hotela. Ako začalo svitať, ráno na  štvrtý deň ich cesty, vlak prechádzal nekonečnou zlatou  nížinou, na ktorej práve začala žatva. Bolo to ohraničené z jednej strany vzdialenými Karpatmi pokrytými snehom.

Okraj Rakúsko-Uhorskej ríše, bol cieľ ich destinácie. Impérium sa zdalo byť pevne držané, súdržné vďaka samotnej existencii Františka-Jozefa. Bol však posledný z dlhej rady habsburských cisárov: Nedostatky v štruktúre impéria boli jasne viditeľné a názor, čo sa často konštatoval, že v momente, keď zomrie starý panovník, sa impérium rozpadne na kusy. Návšteva malej skupiny z Dorsetu sa teda zhodla s koncom (Rakúska-Uhorska) veľmi dlhej éry: napriek tomu celkový dojem bol v prospech starého zriadenia.

Cestujúci prestúpili na vlak v Pressburgu (Bratislava) a dorazili do cieľovej stanice Nagy-Kosztolany  (Veľké Kostoľany) vo večerných hodinách. Louise Uzovics (pokračovala v používaní svojho rodného mena) sa stretla s nimi na stanici, sprevádzaná obrovským čechom, ktorého predstavila ako „Herr inspector (Pán inšpektor)“. Vždy adresovala jemu toto oslovenie. Predstavoval autoritu svojimi rozsiahlými vlastnosťami, pretože (Ľudovíta Uzovičová) nemohla hovoriť slovanským jazykom svojich zamestnancov a rečou početného služobníctva.
Bolo považované za potrebné pre urodzených Uhrov poznať angličtinu, francúzštinu, nemčinu, ich rodný jazyk a v prípade mužov plynule ovládať  latinčinu, ale reč s tými, ktorí im slúžili, dreli v ich krajine a tak produkovali ich bohatstvo, bolo považované za zbytočné pre  šľachtické dámy.

Každý statok/majetok mal svojho „Pána inšpektora“, ktorý bol často čechom, kvôli známej integrite k služobníctvu...
... koniec 1. časti prekladu, pokračovanie nabudúce.


Dôležité poznatky z uvedeného prekladu:

  • Ľudovíta Uzovičová sa vrátila/pokračovala v používaní svojho rodného mena po návrate do Pečeniad.
  • Ľudovíta Uzovičová nerozprávala slovensky (nedoporučovalo sa pre šľachtičné dámy).
  • Takzvaným "tlmočníkom" medzi Ľudovítou Uzovičovou a služobníctvom bol "Herr inspector". 

Blundellovci

!!! Zároveň dávame do pozornosti, že v časti O OBCI-História-Publikácie-Blundellovci sme vytvorili samostatnú podstránku, kde všetky dostupné informácie, ktoré sme získali, uvidíte v celku, vrátane kompletnej FOTOGALÉRIE !!!

 


  späť na úvodnú stránku


 
 

Fotogaléria

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad

Všetko o oslavách 800

Oslavy 800. výročia písomnej zmienky o obci Pečeňady

Relax Centrum

Relax Centrum Pečeňady

Register návštev

free counters

Dôležité udalosti dňa

Hlavné správy


Orientačná MAPA obce

Mapa Pečeňady  

Mapový portál obce Pečeňady = Položka bude otvorená v novom okne

Elektronické služby

Triedime odpad

Triedime odpad

dnes je: 22.5.2018

meniny má: Júlia, Juliana

Počasie

Recepty pre ženičky

webygroup

Úvodná stránka