Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

BLUNDELLOVCI: 2. časťVytlačiť
 

Vážení spoluobčania, opäť sme sa prostredníctvom emailu nakontaktovali na Marka Blundella a jeho manželku Suzanne a získali sme zasa nové, veľmi zaujímavé informácie.

V minulej, úvodnej časti sme zverejnili fotografiu Charlesa Blundella. Jedná sa o Karola Blundella (anglicky Charles), ktorý bol manželom "našej" šľachtičnej Ľudovíty Uzovičovej Blundellovej.

Z archívov sme vedeli rok narodenia (1819), ale nevedeli sme miesto a dátum úmrtia. Vďaka Markovi, ktorý nám poslal fotografiu náhrobku vieme, že Charles (Karol) Blundell zomrel 19.07.1895 vo veku 76 rokov a pochovaný je na cintoríne v Little Crosby, pri kostole sv. Márie (St. Mary´s Church Little Crosby).
Na náhrobnom kameni je vytesaný rodinný erb Uzovič + rodinný erb Blundell v pomere 1/2:1/2. Nad erbom sa nachádza kríž, v ktorom strede sa nachádza "Božské Srdce Ježišovo". Nie je vylúčená súvislosť, prečo práve kostol v Pečeňadoch, ktorý dala postaviť Ľudovíta Uzovičová bol zasvätený práve Božskému Srdcu Ježišovmu?! 

Po Charlesovej smrti (1895) sa Ľudovíta Uzovičová Blundellová (anglicky Louise) vrátila do Pečeniad. To znamená, že podstatnú časť života strávila v Anglicku, po boku svojho manžela. Ako dlho tam žila, skúsime zistiť od Marka. 

Náhrobný kameň Charlesa Blundella Rodinný erb Uzovič/Blundell

Náhrobný kameň Charlesa Blundella
(manžela Ľudovíty Uzovičovej Blundellovej)

Rodinný erb Uzovič/Blundell

 

Ďalej nám Mark poslal maľby kostola sv. Márie (St. Mary´s Church) z Little Crosby, kde sú pochovaní jeho predkovia (rodinní príslušníci Blundellovcov). Kostol bol postavený v roku 1847.
Kostol je situovaný v blízkosti kaštieľa v Crosby Hall, pričom v jeho blízkosti sa nachádza aj základná škola.
Strop interiéru kostola je dekorovaný litáním k Panne Márii.  Farby sú červené, modré, zlaté a text veľkými písmenami je zdobený motívom geometrických vzorov. Strop má originálny dizajn, bol navrhnutý a maľovaný plukovníkom Nicholasom Blundellom a jeho bratmi a sestrami. Súčasný strop je vernou kópiou orginálu, ukončená rekonštrukcia v roku 1979.

FOTOGRAFIE Kostola St. Mary´s

FOTOGALÉRIA: Kostol St. Mary´s
(pre návrat z fotogalérie kliknúť na "späť")

V minulej časti sme spomínali maľované obrazy, ktoré namaľovala Charlesova (Karlova) neter- Josephine Blundell  v roku 1900, keď bola na návšteve v Pečeňadoch. Suzann ich odfotila a poslala nám. Na fotografiách je okolie Pečeniad, resp. Uhorsko a zachytávajú ťažký život našich predkov.

FOTOGRAFIE: Maľby Josephine Blundell

FOTOGALÉRIA: Maľby Josephine Blundell
(pre návrat z fotogalérie kliknúť na "späť")

Na preklade "Záznamu z návštevy Pečeniad z roku 1900", ktorý napísala členka rodiny Blundellovcov - Margaréta (mimochodom bola Josephininou neterou) stále pracujeme.

Ešte raz úprimná vďaka Markovi a Suzanne za ich obrazové a textové informácie.


Blundellovci

!!! Zároveň dávame do pozornosti, že v časti O OBCI-História-Publikácie-Blundellovci sme vytvorili samostatnú podstránku, kde všetky dostupné informácie, ktoré sme získali, uvidíte v celku, vrátane kompletnej FOTOGALÉRIE !!!

 


  späť na úvodnú stránku


 
 

Fotogaléria

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad

Všetko o oslavách 800

Oslavy 800. výročia písomnej zmienky o obci Pečeňady

Relax Centrum

Relax Centrum Pečeňady

Register návštev

free counters

Dôležité udalosti dňa

Hlavné správy


Orientačná MAPA obce

Mapa Pečeňady  

Mapový portál obce Pečeňady = Položka bude otvorená v novom okne

Elektronické služby

Triedime odpad

Triedime odpad

dnes je: 22.5.2018

meniny má: Júlia, Juliana

Počasie

Recepty pre ženičky

webygroup

Úvodná stránka