Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Monografia obce- redaktorské hodnotenie

Pečeňady v súradniciach dejínVážení spoluobčania, drahí rodáci !

Obec Pečeňady vydala pri príležitosti 800.výročia písomnej zmienky o obci Pečeňady reprezentačnú monografiu pod názvom:
"Pečeňady v súradniciach dejín".

Záujemcovia si môžu výtlačok tejto reprezentačnej mongrafie zakúpiť v kancelárii obecného úradu, počas stránkových hodín.
Cena 1 výtlačku je 34,68 €.

Dávame Vám do pozornosti hodnotenie dvoch odborníkov k vydanej monografie od autorov Ľubomír Bosák - Patrik Kýška "Pečeňady v súradnicich dejín".

Prvým z nich je prof. PhDr. Jozef Šimončič, CSc, ktorý lektoroval našu monografiu, druhým je Dr. Ján Roháč, st., celoživotný redaktor OBZORU, autor mnohých monografií a zborníkov Trnavy a okresu.


Hodnotí  prof. PhDr. Jozef Šimončič, CSc:

PEČENADY - oslavy jubilea 27 VIII 2016

Vážený pán starosta, vážení hostia, vážené občianky a občania Pečeniad.

Kedysi dávno - za socializmu sa to tvrdo vyžadovalo - keď sa pripravovala kniha do tlače, museli rukopis posúdiť dvaja znalci a dať imnprimatur - súhlas s tlačou. Boli potom uvedení na knihe a ručili za jej text.

Niekedy to znamenalo koniec a kniha nikdy nevyšla.

Pri pripravovanom rukopise Dejín Pečeniad táto nie veľmi vďačná úloha pripadla mne.

Napriek úpornej snahe nájsť a pripomenúť autorom nejaké negatíva, (len pre dobro veci - aby sa včas odstránili),  zostal som prekvapený vynikajúcim, bezchybným  textom, moderným podaním, dôkladným využitím prameňov a literatúry, dôslednými poznámkami a citáciami. Ľutoval som len, že k rukopisu neboli priložené plánované fotografie.

Keď som čítal rukopis Dejín Pečeniad, pokladal som za povinnosť pozrieť si dedinu. V jedno tiché sobotné poobedie som začal cintorínom, kde sa človek dozvie o dedine najviac a skončil som pri kaštieli. Sprevádzala ma vnučka a fotografovala detaily.

Dovolím si len zopakovať časť z môjho posudku.:

Autori Dejín Pečeniad odviedli dobrú prácu v neuveriteľne krátkom čase a vytvorili dielo na základe rozsiahleho štúdia prameňov a literatúry uvedených v závere, čo znamená aj zásadný posun pre regionálne dejiny v našom priestore a svojou bohatou excerpciou, novou formou spracovania,  dôsledným citovaním odkazov v poznámkach pod čiarou, obdivuhodnou rozhľadenosťou, precíznosťou, ale aj solídnou štylistikou a grafickou dokonalosťou zostali  jednotkou. Čistou slovenskou argumentáciou dokázali presvedčiť, žeby si obyvatelia Pečeniad niesli životom poznanie dejín svojej obce  ako rodinné striebro, ako poklad.

Každý autor, ktorý u nás publikuje, musí byť pripravený na kritiku. V prípade Dejín Pečeniad kritizovať znamená navrhovať autorom „urobiť to ináč, keby som to vedel...“ Teraz možno vysloviť už len želanie, aby rukopis dostal na spracovanie šikovný grafik, ktorý by z neho urobil atraktívnu knihu. Pečenady si ju zaslúžia.

Textu dávam Nihil obstat. Imprimi potest. A verím, že vyznačené fotografie doplnia text a skrášlia budúcu publikáciu. (Trnava 24 VII 2016).

A ešte. Úprimne závidím Pečeňadom tieto dejiny. V mojich rodných Dechticiach je asi najvyšší výskyt narodených historikov na štvorcový kilometer v Európskej únii. A Dechtice doteraz len na dejiny obce čakajú, pretože historici sú pravidelne chudobní a potrebujú sponzorov...

Pečeňadom k významnému jubileu a vyjdeniu monografie možno jedine zablahoželať a poďakovať za vynikajúcu spoluprácu pána starostu a autorov. Na mnogaja ljeta!

prof. Jozef Šimončič
Trnava 26 VIII 2016


 Hodnotí Dr. Ján Roháč, st:

Vážený pán profesor,

dostal som Pečeňady , srdečne ďakujem. Nebudem tajiť -- kniha ma natoľko zaujala, že som pri nej strávil celé dnešné predpoludnie... A nemusím osobitne vysvetľovať prečo -- stačí, keď sa pridám k Vášmu posudku. Čosi (zatiaľ som si nestihol presnejšie sformulovať čo) je v nej také autentické, veci primerané a vnútorne vyrovnané, ako vari ani v jednej regionálnej knižke z trých, ktoré som mal v rukách - prirodzene okrem prvého dielu Dejín Trnavy, ktorý mám pred očami ako vzor, čo je však iná kategória sídla, poznatkovej základne aj autorského zázemia.

Pečeňady v tejto knižke sa na nič nehrajú, prinášajú fakty o obci v tvare, ktorý jednoducho musí byť jej obyvateľom blízky, prístupný, ktorý okrem iného ukazuje, na čom sa má stavať normálny lokálny patriotizmus, tá nevyhnutná podmienka toho, aby sme sa na Slovensku cítili doma aj bez bez bitia v prsia, ako veľmi sme na našu vlasť hrdí atď, atď., atď...

Osobitne oceňujem ikonografickú stránku diela a úsporný spôsob spájania ilustrácií s textom. Grafická úprava je vynachádzavá, taká, akú by si zaslúžili aj mnohé "panskejšie" publikácie z tohto tematického okruhu.

    To, čo v rukopise recenzného posudku píšete o kontraste medzi počtom dechtických historikov a nejestvujúcou monografiou, sa nedá nepodpísať. Neviem -- že by v tom bol len nedostatok financií? Tajne som vždy dúfal, že budem mať možnosť spolupracovať na knižke venovanej Dechticiam aspoň tak, ako sa už roky zapájam do všelijakých knižných projektov tu v Štiavnici. Nuž -- uvidíme, ale obávam sa mi už veľa času neostáva...

    A ešte čosi -- prišlo mi trošku ľúto, že sme takúto knižku (vrátane kvality tlače) nemali k dispozícii pri tvorbe Kroniky Slovenska! To by sa kradli textové ilustrácie (citáty z dokumentov, tabuľky, číselné údaje)! Ale nemusíte si o nás myslieť nič zlé, v zozname použitej literatúry by sa ocitla, ba s chuťou by sme autorom na záver aj poďakovali!                                                                                                          

  V súvislosti s týmto posledným ma ešte potešilo, že autori postupovali racioálne a uplatnili chronologickú faktografiu, ktorej priekopníkmi sme boli kedysi v 90. rokoch my s našimi Kronikami. Verte, že nijaké hlbokomyseľné hodnotenia mi pri tomto systéme nech&ya cute;bajú a verím, že nebudú  chýbať ani Pečeňadčanom (dúfam, že je to je to správna podoba).

    Nuž a tie medaily. To by mi ani na um neprišlo, že sa to takto pekne, a pritom podomácky dá! Ďakujem a pozdravte aj Ignáca (myslím, že mu spolužiaci hovorili Igor, alebo sa mi to už len starecky marí?) Dúfam, že sa na mňa rozpamätá! Všetko dobré a zdravia od Pána Boha toľko, koľko uzná za vhodné -- tak to asi bude najlepšie!

J. R.
12. septembra 2016


späť na Všetko o oslavách
späť na úvodnú stránku


 

Fotogaléria

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad

Všetko o oslavách 800

Oslavy 800. výročia písomnej zmienky o obci Pečeňady

Relax Centrum

Relax Centrum Pečeňady

Register návštev

free counters

Dôležité udalosti dňa

Hlavné správy


Orientačná MAPA obce

Mapa Pečeňady  

VIDEO kanál Pečeňady

Video kanál Pečeňady

Mapový portál obce Pečeňady = Položka bude otvorená v novom okne

Elektronické služby

ZMO Región JE Jaslovské Bohunice

Triedime odpad

Triedime odpad

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Počasie

webygroup

Úvodná stránka